---
title: "En vigtig milepæl er nået! - Fjernvarmen krydser Jernbanen ved Vester Sottrup"
description: "En vigtig milepæl er nået! - Fjernvarmen krydser Jernbanen ved Vester Sottrup Sønderborg Varme er i fuld gang med at forbinde fjernvarmenettet m..."
date: "2025-12-22"
created: "2025-11-26"
---

[Hjem](https://sonderborg-varme.dk/)

                    [Nyheder](https://sonderborg-varme.dk/nyheder)

                [En vigtig milepæl er nået! - Fjernvarmen krydser Jernbanen ved Vester Sottrup](https://sonderborg-varme.dk/nyheder/en-vigtig-milepael-er-naaet-fjernvarmen-krydser-jernbanen-ved-vester-sottrup)

# En vigtig milepæl er nået! - Fjernvarmen krydser Jernbanen ved Vester Sottrup

### En vigtig milepæl er nået! - Fjernvarmen krydser Jernbanen ved Vester Sottrup

Sønderborg Varme er i fuld gang med at forbinde fjernvarmenettet mellem Sønderborg og Gråsten – og det betyder varme til over 1.000 boliger i Nybøl, Vester Sottrup, Avnbøl, Ullerup og Blans samt til slagteriet Danish Crown.

Et af de mere spektakulære opgaver i Ledning Vest projektet er krydsning af jernbanen ved Vester Sottrup. Her bliver et stålrør presset under jernbanen, nøje overvåget af Banedanmark for at sikre, at skinnerne ikke påvirkes. I fredags kom der hul igennem til den anden side – og nu kan det allerede etablerede fjernvarmenet i Vester Sottrup tilsluttes ledningen fra Nybøl, så de første forbrugere i Vester Sottrup kan se frem til at få fjernvarme til efteråret 2025!

Vi skal under jernbanen igen mellem Avnbøl og Ullerup – og med den erfaring vores folk har fået, er vi godt rustet til endnu et godt resultat.

 Stor ros til hele holdet – I gør en forskel for fremtidens bæredygtige varmeforsyning!

![](https://sonderborg-varme.dk/i/MOLIRIMEDIA/74dcfb80-ee9b-4a16-c5b4-08de3554d60d?width=800)

📸 På billederne ser du Jesper fra Sønderborg Varme, der fremviser det specialudstyr, som er blevet brugt til at udføre underboringen under jernbanen. Her skal fjernvarmerøret føres igennem.
